Jak vybrat bazén? Kompletní průvodce

11. 3. 2021 | Zdeněk Kubica

Přípravy na léto se začínají rozbíhat a třeba i vy právě přemýšlíte, jak vybrat ten správný bazén. V horkých letních dnech totiž takový studený bazén hned na zahradě přijde vhod.

Proces výběru a realizace stavby se může zdát jako nekončící příběh, ale po přečtení tohoto článku budete mít více jasno. V dnešní době existuje nespočet řešení, kteří se dokáží přizpůsobit jak vašemu terénu, tak i vašemu rozpočtu. Je k dispozici velké množství tvarů, velikostí i materiálů bazénů. Ovšem aby bazén vydržel dlouho a dělal vám radost, je potřeba vybrat správně.

bazén na horáchNejdůležitější parametry výběru:

Výběr materiálu bazénu

  • Nafukovací bazény - tato varianta je finančně nejdostupnější. Bazén stačí rozložit, nafouknout a můžete se koupat. Nevýhodou je omezená životnost a nepříliš pěkný vzhled.
  • Plastové bazény - z plastových desek přináší cenov dostupné řešení s dlouhou životností. Bazény můžete zcela zapustit do země
  • Nerezové bazény - životnost těchto bazénů je téměř neomezená, ale budete si pro něj muset vymezit nemalé množství finančních prostředků. Jsou k vidění především na veřejných koupalištích. Nevýhodou je také fakt, že do nich patří pouze sladká voda
  • Keramické bazény - tyto typy jsou laminátové s keramickou vrstvou ve struktuře. Keramika je na svrchní vrstvu příliš křehká, a tak ji musí chránit laminát. Funkčnost bazénu je na vysoké úrovni.
  • Laminátové bazény - tento typ je pouze trochu finančně nákladnější, než bazény plastové. Jejich zabudování do země je o dost jednodušší. Jde o bazény vyrobené z jednoho kusu, nemají žádné sváry a spáry, a proto jejich životnost dosahuje až 50 let.
  • Sklolaminátové bazény - jsou atraktivní volbou pro ty, kteří hledají kvalitní, rychle instalovatelné a dobře vybavené bazény. Sklolaminát nabízí širokou škálu barev a tvarů. Realizace sklolaminátového bazénu může být však složitá na těžko dostupných místech, jako jsou nepřístupné zahrady nebo již postavené domy. Pořizovací cena se pohybuje okolo 300 tisíc korun.
  • Betonové bazény - jsou ideální volbou pro ty, kteří chtějí mít bazén přesně podle svých představ a umístit jej do těžko přístupných míst. Jeho životnost je poměrně dlouhá. Realizace betonového bazénu však může být časově náročná a vyžaduje precizní instalaci. Pro obložení betonu se nabízí volba mezi folií a keramikou, skleněnou mozaikou nebo kamenem. Cena betonového bazénu se pohybuje okolo 300 tisíc korun, záleží však na velikosti a vybavení.




 

Tvar bazénu

Některé tvary vypadají na pohled opravdu lákavě, ale je třeba myslet také i na funkčnost bazénu. Při výběru tvaru myslete na to, za jakým účelem si bazén pořizujete. Zda je to sportovní vyžití nebo relax.

  • Kulaté bazény - pokud zvolíte kruhový tvar, tak si v něm pravděpodobně moc dobře nezaplavete a tento tvar je také náročnější na zastřešení. My si s tím však hravě poradíme - viz Zastřešení kruhových a kulatých bazénů
  • Oválné bazény - pro zdatné plavce je tento tvar jako šitý na míru. Nejen že si v něm dobře zaplavete, ale také z estetického hlediska neuděláte krok vedle. Nevýhodou může být fakt, že při zastřešování musíte uvažovat i nevyužité rohy.
  • Hranaté bazény - hranaté bazény využívají veškerého prostoru, který se na vaši zahradě nabízí. Je vhodný především k moderním stavbám, ke kterým se hodí ostré tvary.
  • Obdélníkové bazény - obdélníkový tvar se zaoblenými rohy spojuje největší výhody oválného a kulatého bazénu. Skvěle využívá prostor, dá se jednoduše zastřešit a je v nich zajištěna cirkulace vody. Tento tvar se bude velmi snadno udržovat. 
  • Atypické tvary - při atypickém tvaru bazénů (např. ledvinovitý tvar), hrozí horší cirkulace vody a problém se zastřešením. Tvar se vám může také po čase “okoukat”, proto je lepší zvolit spíše osvědčené varianty.


 

 

Typy bazénů

  • Bazény nadzemní – patří k cenově nejdostupnějším variantám a výhodou je zde nenáročná montáž. Nadzemní bazény nevyžadují žádné náročné úpravy terénu a vybírat zde můžete z mnoha různých materiálů. Volit můžete z nafukovacích, plastových, fóliových s kovovou nosnou konstrukcí nebo samonosné. Tento typ bazénu bývá často prvním, který si lidé na zahradu pořizují a později jej často vymění za bazén zapuštěný.
  • Bazény zapuštěné – tato varianta je už finančně více nákladnější, ale zato mnohem estetičtější. Zapuštěné typy bazénů nenarušují prostor a lehce se sladí s kompletní zahradní architekturou. Lze je také zastřešit, případně do něj zabudovat protiproud. Varianty, ze který lze volit jsou bazény laminátové, betonové, plastové či nerezové.
  • Bazény polozapuštěné – jsou kompromisem mezi zapuštěnými a nadzemními bazény. Do země je zapuštěna jen část bazénu a tento typ sedí do kopcovitého terénu.

kryt bazénu 
 

Rozměr bazénu 

Při uvažování rozměru bazénu, myslete na počet osob, které se v něm běžně budou najednou koupat. Pro dva lidi by šířka bazénu měla činit minimálně 4 metry. Aby mohli oba pohodlně plavat v podélném směru, délka by měla být minimálně 6 m. Nejčastější rozměry zahradních a domácích bazénů jsou 8 x 4 m.

Jaká je ideální velikost bazénu?

Ideální velikost bazénu je pro každého jiná. Než koupíte bazén , měli byste si ujasnit, k jakému bude sloužit účelu, kolik se v něm bude obvykle koupat najednou osob a v neposlední řadě i to, jak velké místo na zahradě máte pro bazén k dispozici.

Kondiční plavání: Chystáte-li se v bazénu plavat, pak by měl bazén měřit alespoň 2,5 x 4,5 metry a mít protiproud. Pořídit byste si tedy měli spíše zapuštěný bazén.

Bazén pro rodinu: Pokud se do bazénu chystáte skočit s celou rodinou, měl by mít váš kruhový bazén větší průměr, alespoň 3,66 metrů a více. Počítejte s tím, že v takovémto bazénu si moc nezaplavete, slouží spíše pro osvěžení a zábavu.

Bazén pro děti: Pokud máte v plánu pořídit si výhradně bazén pro děti, kde se žádní dospělí koupat nebudou, pak vám úplně postačí malý nafukovací bazén. Vybírejte takový, který bude bezpečný a bude se snadno udržovat.

Tip pro vás: Myslete na to, že vodu v dětském bazénku bude potřeba často měnit. Čím větší budete mít dětský bazének, tím více vody budete muset vždy vypouštět a znovu zase napouštět.

Hloubka bazénu 

Optimální hloubka vody je 1,35 – 1,40 m při hloubce bazénu 1,50 – 1,60 m. Mělčina pro děti nebývá při  délce bazénu 8 – 10 m vhodná, protože děti se učí plavat velmi rychle. Pokud je vaším přáním skokanské prkno, hloubka vody musí činit alespoň 2,8 – 3 m. Tato hloubka je ale realizovatelná pouze v opravdu velkém bazénu.

Jak určit hloubku?

Jaká by měla být hloubka bazénu? Uvádí se, že ideální hloubka pro plavání dospělých je alespoň 1,2 m. Pokud se ve vašem bazénu budou koupat malé děti, není nutně třeba vybírat bazén s malou hloubkou. Uvědomte si, že malé děti v bazénu stejně nenecháte bez dozoru, navíc se pravděpodobně stejně budou koupat s plavacími pomůckami, budou plavat na hladině a na dno stejně nedosáhnou. Pokud do bazénu chcete vy nebo někdo jiný skákat, zvolte bazén o hloubce alespoň 1,5 m.

Tip pro vás: Pokud se do bazénu nechystáte skákat, zvažte menší hloubku. Voda se vám pak v bazénu bude rychleji zahřívat.

Konstrukce bazénů

Bazénů je na trhu mnoho různých typů a lišit se mohou kromě (velikosti, materiálu, ceny...) i typem konstrukce. Nadzemní bazény patří mezi oblíbený typ zahradních bazénů. Jejich hlavní výhodou je to, že nejsou zahloubeny do země a není třeba kopat základy. Jejich pořízení nebývá tak finančně náročné jako u bazénu zapuštěných do země.

Rámové bazény

Bazén s kovovou konstrukcí (kovovým rámem) se vyznačuje velmi dobrou stabilitou a zároveň i jednoduchou montáží. Oproti nafukovacím bazénům má tento typ bazénu tu výhodu, že nahoře není šířka bazénu menší než u dna. Zbyde vám tak větší plocha na vodní radovánky.

Stěny bazénu jsou obvykle vyrobeny z odolného PVC. Pokud toužíte po elegantnějším vzhledu, můžete si vybrat vnější dekor – třeba námořnickou modř, kámen, dřevo, cihly nebo ratan.

Nevýhodou však je, že tento typ bazénů ve většině případů využijete pouze v létě, v zimě se nevykoupete. Zato však bazény na zimu můžete složit a na zahradě tak uvolnit místo.

Pevné bazény

V případě pevných nadzemních bazénů rovněž nemusíte hloubit žádné základy. Plášť těchto bazénů je například plechový, ocelový. Takovýto bazén je pak velmi odolný. Ostatně musí být, na zahradě obvykle zůstává i přes zimu. Pořídit si ho můžete i v různých dekorech (kámen, dřevo...).

Nevýhodou pevného nadzemního bazénu může být obtížnější přístup do vody nebo problém s jeho zakrýváním. Může také narušit celkový ráz zahrady., ve které zabírá nemálo místa.

Nafukovací bazény

Nafukovací bazény snadno nainstalujete a výhodou je i jejich mobilita. Převézt takový bazén můžete klidně i v létě na chatu, na zimu pak bazén snadno vypustíte a složíte.

Vybrat si můžete z klasických nafukovacích bazénů i gumových bazénů opatřených pouze vrchním nafukovacím prstencem. Jak se bazén instaluje? Obvykle stačí najít rovnou plochu a nafouknout celý bazén nebo pouze jeho vrchní límec bazénu. V druhém případě se pak o zbytek postará stoupají voda, až budete bazén napouštět. Tyto bazény jsou vyrobeny ze speciálního odolného PVC, nemusíte se tak bát, že by se snadno protrhly.

Jak vybrat bazén už víte! Podívejte se jak vybrat bazénové zastřešení.

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů