Jak vybrat bazén? Kompletní průvodce | alupo.cz
KALKULACE ZDARMA+420 515 157 005

Jak vybrat bazén? Kompletní průvodce

Přípravy na léto se začínají rozbíhat a třeba i vy právě přemýšlíte, jak vybrat ten správný bazén. V horkých letních dnech totiž takový studený bazén hned na zahradě přijde vhod. Proces výběru a realizace stavby se může zdát jako nekončící příběh, ale po přečtení tohoto článku budete mít více jasno. V dnešní době existuje nespočet řešení, kteří se dokáží přizpůsobit jak vašemu terénu, tak i vašemu rozpočtu. Je k dispozici velké množství tvarů, velikostí i materiálů bazénů. Ovšem aby bazén vydržel dlouho a dělal vám radost, je potřeba vybrat správně.

bazén na horách

 

Výběr materiálu bazénu

 • Fóliové a plastové bazény - tato varianta je finančně nejdostupnější. Bazén z ocelových plechů s vnitřní fóliovou vrstvou vydrží 5 až 8 let a bazén zabudovaný do země okolo 10 let.
 • Nerezové bazény - životnost těchto bazénů je téměř neomezená, ale budete si pro něj muset vymezit nemalé množství finančních prostředků. Jsou k vidění především na veřejných koupalištích.
 • Keramické bazény - tyto typy jsou laminátové s keramickou vrstvou ve struktuře. Keramika je na svrchní vrstvu příliš křehká, a tak ji musí chránit laminát. Funkčnost bazénu je na vysoké úrovni.
 • Laminátové bazény - tyto typy jsou pouze trochu finančně nákladnější, než bazény plastové a jejich zabudování do země je o dost jednodušší. Jde o bazény vyrobené z jednoho kusu, nemají žádné sváry a spáry, a proto jejich životnost dosahuje až 50 let. 

Tvar bazénu

Některé tvary vypadají na pohled opravdu lákavě, ale je třeba myslet také i na funkčnost bazénu. Při výběru tvaru myslete na to, za jakým účelem si bazén pořizujete. Zda je to sportovní vyžití nebo relax.

 • Kulaté bazény - pokud zvolíte kruhový tvar, tak si v něm pravděpodobně moc dobře nezaplavete a tento tvar je také náročnější na zastřešení. My si s tím však hravě poradíme - viz Zastřešení kruhových a kulatých bazénů
 • Oválné bazény - pro zdatné plavce je tento tvar jako šitý na míru. Nejen že si v něm dobře zaplavete, ale také z estetického hlediska neuděláte krok vedle. Nevýhodou může být fakt, že při zastřešování musíte uvažovat i nevyužité rohy.
 • Hranaté bazény - hranaté bazény využívají veškerého prostoru, který se na vaši zahradě nabízí. Je vhodný především k moderním stavbám, ke kterým se hodí ostré tvary.
 • Obdélníkové bazény - obdélníkový tvar se zaoblenými rohy spojuje největší výhody oválného a kulatého bazénu. Skvěle využívá prostor, dá se jednoduše zastřešit a je v nich zajištěna cirkulace vody. Tento tvar se bude velmi snadno udržovat. 
 • Atypické tvary - při atypickém tvaru bazénů (např. ledvinovitý tvar), hrozí horší cirkulace vody a problém se zastřešením. Tvar se vám může také po čase “okoukat”, proto je lepší zvolit spíše osvědčené varianty.

 

 

Typy bazénů

 • Bazény nadzemní – patří k cenově nejdostupnějším variantám a výhodou je zde nenáročná montáž. Nadzemní bazény nevyžadují žádné náročné úpravy terénu a vybírat zde můžete z mnoha různých materiálů. Volit můžete z nafukovacích, plastových, fóliových s kovovou nosnou konstrukcí nebo samonosné. Tento typ bazénu bývá často prvním, který si lidé na zahradu pořizují a později jej často vymění za bazén zapuštěný.
 • Bazény zapuštěné – tato varianta je už finančně více nákladnější, ale zato mnohem estetičtější. Zapuštěné typy bazénů nenarušují prostor a lehce se sladí s kompletní zahradní architekturou. Lze je také zastřešit, případně do něj zabudovat protiproud. Varianty, ze který lze volit jsou bazény laminátové, betonové, plastové či nerezové.
 • Bazény polozapuštěné – jsou kompromisem mezi zapuštěnými a nadzemními bazény. Do země je zapuštěna jen část bazénu a tento typ sedí do kopcovitého terénu.

kryt bazénu 
 

Rozměr bazénu 

Při uvažování rozměru bazénu, myslete na počet osob, které se v něm běžně budou najednou koupat. Pro dva lidi by šířka bazénu měla činit minimálně 4 metry. Aby mohli oba pohodlně plavat v podélném směru, délka by měla být minimálně 6 m. Nejčastější rozměry zahradních a domácích bazénů jsou 8 x 4 m.
 

Hloubka bazénu 

Optimální hloubka vody je 1,35 – 1,40 m při hloubce bazénu 1,50 – 1,60 m. Mělčina pro děti nebývá při  délce bazénu 8 – 10 m vhodná, protože děti se učí plavat velmi rychle. Pokud je vaším přáním skokanské prkno, hloubka vody musí činit alespoň 2,8 – 3 m. Tato hloubka je ale realizovatelná pouze v opravdu velkém bazénu.
 

Co by vás dále mohlo zajímat?


Zpět na výpis novinek
Profesionální
přístup
Příznivé ceny
Česká výroba
Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies.