Co vysadit kolem bazénu?

12. 3. 2024 | Jaroslav Hruška

Jaro se nezadržitelně blíží a s ním i sezóna koupání. Bazén už v dnešní době patří k "povinné výbavě" téměř každé zahrady, ale přemýšleli jste někdy nad tím, jak důležitá je výsadba okolo něj? Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké rostliny kolem bazénu vysadit, aby se jim dařilo a okolí působilo hezky.

Při výběru správných rostlin musíme myslet nejen na to, zda se nám budou líbit, ale především na jejich praktičnost. Bazény jsou většinou umístěny na přímém slunci, je tedy třeba dát pozor na to, aby slunečné stanoviště rostlinám nevadilo. Také je třeba brát v potaz skutečnost, že v bazénu je často přítomen chlór, který některé rostliny špatně snášejí. Při výběru proto vezměte v potaz i tuto skutečnost a ověřte si, že chlorovaná voda nebude pro rostliny v okolí bazénu devastující.

 

Oleandr (Nerium oleander)

Oleandr je bohatě kvetoucí rostlina s nádhernou vůní, kterou můžete pěstovat ve tvaru keře i stromku. Jedná se rostlinu nenáročnou na pěstování, která vám bude zdobit zahradu krásnými květy od června až do října. Vybrat si můžete bílé, růžové, červené, žluté nebo i vícebarevné květy, zvolit můžete dokonce rostlinu s panašovanými listy.  Jediné, co rostlina vyžaduje je dostatek vláhy a sluníčka, což okolí bazénu splňuje výborně.  Dejte si však pozor, pokud máte malé děti. Oleandr je prudce jedovatý a při pozření velkého množství může otrava skončit až smrtí.

 

Juka (Yucca filamentosa)

Další nenáročnou exotickou rostlinou je juka. Její mečovité listy bývají často obsypány zvonkovými květy, které vám svou vůní zpříjemní každé koupání a během okamžiku na vás přenesou atmosféru přímořského letoviska. Stejně jako oleandr i juka miluje sluneční světlo a neuškodí jí ani přímé slunce. Jen je třeba dbát na to, aby rostlina nebyla příliš přelívaná, je zvyklá na pouští podmínky a přílišná zálivka může způsobit uhnívání kořenů. Juka se rozrůstá krásně do šířky, dokáže tedy okolí bazénu příjemně „uzavřít“. Jen je třeba dát opět pozor na děti, jelikož juka má velice tuhé listy, které na konci píchají.

Lantana měňavá (Lantana camara)

Tento menší keřík se může pyšnit úžasnou zvláštností – mění barvu svých květů, které kvetou skutečně dlouho. Ne nadarmo se lantaně proto přezdívá chameleon mezi květinami. Z bazénu tak dokáže vytvořit opravdovou oázu pohody. Lantana (často též známá jako libora) není nijak náročná na péči. Před prvními zimními mrazíky vyžaduje přemístění na světlé a chladné stanoviště, což není problém vzhledem k tomu, že se pěstuje v přenosných nádobách. I u lantany však buďte obezřetní – je jedovatá.

 

Tavolník japonský (Spiraea japonica)

Tato metr dlouhá rostlina s červenohnědými větévkami se bude na vaší zahradě nádherně vyjímat. Má droboučké květy ve všech možných odstínech růžové, které se však na keři objevují pouze dva měsíce v roce. Stejně jako ostatní zmíněné rostliny miluje přímé sluce, takže určitě stojí za zvážení, jestli se nestane ozdobou i vaší zahrady.

 

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Tento vytrvalý stálozelený keřík vás svou vůní během chvíle přenese do dávné Persie, ze které původně pochází. Poroste dobře v každé zahradní půdě i na přímém slunci. Na konci sezóny pak můžete levanduli usušit a využít ji jako příjemnou aromaterapii v interiéru nebo stylovou dekoraci.

rostniny a bazén

Šanta (Nepeta 'PURRSIAN BLUE')

Jako podrost můžete kromě levandule využít i šantu. Obzvlášť odrůda Purrsian Blue udělá z okolí vašeho bazénu skoro botanickou zahradu. Tvoří bohaté polštáře droboučkých modrofialových květů, které kromě jarního sestřihnutí nevyžadují prakticky žádnou zvláštní péči. Navíc miluje přímé sluce a nepotřebuje příliš živnou a zavlažovanou půdu.

 

Cedr (Cedrus atlantica ,Glauca Pendula‛)

Na závěr je třeba zmínit tento dlouhověký jehličnan, který je naprosto nenáročný na péči. Netrpí nemocemi, nebývá napadán škůdci a ani ho nemusíte pravidelně ořezávat. Navíc čím jsou starší, tím bývají cedry atraktivnější. Při jeho výsadbě však mějte na paměti jeho umístění v dostatečné vzdálenosti od bazénu. Nechcete přece celé léto jenom vybírat jehličí z vody.

 

Doufáme, že vám naše tipy pomohly upravit si okolí bazénu tak, abyste se v něm cítili opravdu dobře a koupání pro vás bylo skutečným požitkem. A teď už nezbývá než čekat na plavkovou sezónu.

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů