Jak funguje solární ohřev bazénu? A jak jej vylepšit?

8. 5. 2024 | Jaroslav Hruška

Teplejší voda v bazénu zaručuje delší koupací sezónu a příjemnější podmínky ke koupání. Využití solární energie k ohřevu vody v bazénu je skvělou možností, jak nezatěžovat peněženku a zároveň šetřit životní prostředí.

Jak funguje solární ohřev vody pro bazén?

Myšlenka je jednoduchá. K ohřevu vody v bazénu využijeme sluneční paprsky, které prohřívají solární rohože nebo panely umístěné např. na střeše domu nebo na zahra.

Voda z bazénu prochází přes bazénový filtr, který zachycuje veškeré nečistoty. Očištěná voda je čerpadlem vháněna do solárních kolektorů, které jsou propojeny malými hadičkami, jimiž velmi pozvolna cirkuluje voda a přenáší teplo z rozpálených panelů zpátky do bazénu.

Solární systémy ohřevu bazénů využívají přímé i difúzní sluneční záření. Kolektory fungují i za zataženého počasí, efektivita je samozřejmě nižší, ale stále dostatečný. Za deště dochází k mírnému ochlazení nebo naopak k získání ideální teploty vody, která je žádoucí po horkých dnech. 

Solární panely jsou vybaveny regulačním ventilem, který umožňuje individuálně ovládat místo, kudy proudí voda. Automatický nebo manuální regulační ventil řídí solární kolektor a umožňuje případné vypnutí ohřevu vody. Další funkcí je např. nastavení požadované teploty vody, kterou lze přizpůsobit individuálním potřebám.

solární ohřev bazénu

Umístění solárního panelu je klíčové

Jedním z nejdůležitějších úkolů při instalaci solárního systému je správné umístění panelů. Optimalizace umístění rozhoduje o celkové efektivitě. Nejpříhodnějším místem je tedy to, kam během dne dopadá nejvíce slunečního svitu – ideálně orientovaném na jižním nebo jihozápadním svahu.

Ačkoliv je střecha nejpreferovanějším místem instalace, ne vždy je to možné. Alternativně lze solární kolektory nainstalovat na zem, popř. na speciální konstrukce.

Proces instalace bychom měli přenechat odborníkům na solární techniku, kteří kromě bezchybné instalace pomohou i s výběrem vhodného místa a následně provedou zaškolení bezpečného užívání a obsluhy.

 

Výhody solárních panelů k ohřevu vody v bazénu

  • šetrné k životnímu prostředí
  • finanční úspora
  • jednoduchý koncept
  • dlouhá životnost
  • snadná instalace
  • nenáročná údržba

solární ohřev bazénu

Tepelná čerpadla jsou možnou alternativou

Pořízení tepelného čerpadla je vhodnou volbou pro ohřev vody ve větších bazénech nebo bazénech veřejných. K hlavním přednostem patří spolehlivé a udržitelné řešení vytápění vody, bez závislosti na slunečním svitu. Tepelná čerpadla jsou oproti jiným topidlům šetrnější k životnímu prostředí, nevyžadují častou údržbu a celkově přispívají ke snížení provozních nákladů.

Tepelná čerpadla nevytvářejí teplo, ale odebírají ho z celé řady externích zdrojů – tím nejčastějším je vzduch. Teplotu vzduchu čerpadlo zesiluje a předává do bazénové vody.

 

Bazénové zastřešení jako ideální doplněk

Zastřešení bazénu nabízí vynikající způsob, je udržet požadovanou teplotu vody co nejdéle a bez dodatečných nákladů. V kombinaci se solárními panely nebo tepelným čerpadlem je tou nejlepší možností, jak udržet vodu v bazénu teplou téměř po celý rok. 

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů