Jak ohřát vodu v bazénu?

19. 2. 2020 | Zdeněk Kubica

Venkovní bazén se stává již téměř standardem našich rodinných domů i chat. Alespoň menší nadzemní bazén pro děti má na zahradě snad každá rodina. Výjimkou už nejsou ani vnitřní bazény v domech. Častou otázkou, v závěsu po starostech s čištěním, bývá, jak udržet teplotu a ohřát vodu v bazénu.

Co se dozvíte?

Využití slunce k ohřevu vody v bazénu

Solární ohřev je ekologickou variantou získávání energie, která vám pomůže udržovat příjemnou teplotu vody v bazénu. K ohřevu vody budete potřebovat solární ohřívač - plošný solární panel, nebo kruhový systém tzv. pyramidu.

Montáž solárního ohřevu i jeho instalace je jednoduchá a zabere vám pár minut. Připojení se doporučuje za filtraci a umístění na přímé slunce. Plošné panely postavte do závětří. Výhodou solárního ohřevu je nižší cena a mobilita systému. Nevýhodou je pomalejší ohřev a zejména závislost na slunečním záření.

zastřešení bazénu a ohřev vody
 

Solární pomocníci

Dalšími variantami využití slunce jsou solární plachty. Bazén zakryjete plachtou bublinkami dovnitř. Plachta kromě samotného ohřevu vody zabrání i ochlazování vody během zamračeného počasí a noci, navíc chrání bazén před nečistotami a odpařováním bazénové chemie. Obdobnou funkci zastanou také různé formy zastřešení bazénu.

Výhody:

 • nízké náklady na pořízení
 • jednoduchá instalace
 • snadná manipulace

Nevýhody:

 • závislost na slunečním záření
 • opotřebení materiálu UV zářením

 

Napojení do elektrické sítě

Použití elektrických ohřevů se osvědčí zejména pro ohřátí vody ve vířivce a menších bazénech. Jedná se však o finančně nákladnější variantu, proto jsou elektrické ohřevy využívány při nemožnosti jiného způsobu. K připojení do sítě je nutné přizvat odborníka - elektrikáře.
Pokud plánujete třeba ohřev vody v novém domově, je dobré si spočítat, kolik by vás ohřev stál. Můžete se poradit se sousedem, nebo přímo zavolat a zeptat se na to přímo dodavatelů. Nejlepší dodavatele elektřiny jsem za vás už vybratli!

Výhody:

 • nízké pořizovací náklady
 • snadná instalace
 • možnost regulace teploty

Nevýhody:

 • vyšší provozní náklady
 • komplikovanost napojení

zastřešení bazénu a ohřev vody

Variabilní bazénový výměník tepla

Výměník tepla napojíte na domácí tepelné čerpadlo, na plynový kotel i na solární kolektory. Zkrátka využijete stávající systém. Připojení je poměrně jednoduché, náročnější je příprava topné soustavy u plynového kotle. Výměníky se vyrábí ve dvou základních provedeních: trubkové a deskové. Deskové výměníky bývají v poměru ke své velikosti výkonnější.

Výhody:

 • nízká pořizovací cena
 • vysoký výkon
 • možnost regulace teploty

Nevýhody:

 • ztráta tepla na vedení teplé vody
 • nutnost přívodu teplé vody
 • komplikovanější napojení u plynového kotle

 

Efektivní tepelné čerpadlo

Oblíbeným a hojně používaným řešením ohřevu vody v bazénu je tepelné čerpadlo voda/vzduch. Čerpadlo využívá jako zdroj energie pro ohřev vody teplotu okolního prostředí - vzduchu. Teplo pro váš bazén čerpadlo vyrobí prakticky zadarmo až z 80 %. U zbylých 20 % počítejte s náklady napájení z elektrické sítě. Jedná se proto o velmi efektivní a levný způsob ohřevu.

Vliv na ohřev má tedy teplota okolního vzduchu a platí, že účinné je tepelné čerpadlo již od 7 °C, vyšší výkony očekávejte od 15 °C. Koupací sezónu ve venkovním bazénu si můžete prodloužit až o několik měsíců za velmi nízké náklady.

Díky kvalitnímu výměníku z titanu jsou tepelná čerpadla vhodná k ohřevu nejen sladké vody, ale také vody slané.

Výhody:

 • vysoká efektivita
 • nízké provozní náklady
 • nenáročné na prostor
 • jednoduchá instalace

Nevýhody:

 • vysoké pořizovací náklady
 • nutnost připojení k elektrické síti
 • závislost na okolní teplotě

 

Pokud nepatříte mezi otužilce, koupání ve studeném bazénu si pravděpodobně dvakrát neužíváte. Co s tím? Pořídit si zastřešení nebo tepelné čerpadlo? V následujícím článku vám prozradíme, jak je možné vodu v bazénu udržet teplou i za jak dlouho se voda v bazénu ohřeje bez zastřešení bazénu, se zastřešením nebo při použití tepelného čerpadla.

 

Nezastřešený versus zastřešený bazén

Je-li váš bazén bez zastřešení, máte v něm určitě vodu chladnější než vaši sousedé, kteří si zastřešení pořídili. Nejvíce tepla voda v bazénu ztrácí v noci, kdy bývá nejchladněji. Pokud nemáte bazén zastřešený, může po několika chladnějších nocích teplota vody v bazénu klesnout až o 10 °C.

Oproti tomu kvalitní zastřešení udržuje v bazénu stálou teplotu vody. Zastřešení také vytváří skleníkový efekt. Vzduch pod zastřešením se ohřívá a následně dochází i k ohřevu vody. Pokud je venku opravdu teplo a svítí slunce, dokáže zastřešení vodu ohřát až o několik stupňů.

Nemáte-li v bazénu dodatečný ohřev, musíte na začátku koupací sezóny počítat s tím, že v nezastřešeném bazénu se na přijatelnou koupací teplotu vody dostanete asi o měsíc později, než kdybyste bazén zastřešený měli.

 

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo odebírá teplo z okolí a dodává ho vodě v bazénu. Celý proces funguje i při velmi nízkých teplotách, tepelné čerpadlo pouze není tak účinné. Platí, že 1 m3 vody potřebuje 1,16 kWh energie na ohřátí o 1° C za 1 hodinu.

Pokud tedy chcete vědět, kolik spotřebujete energie na ohřev vody ve svém bazénu, musíte znát objem bazénu a vědět, o kolik stupňů chcete vodu zahřát. I tak bude váš výpočet přibližný. Stále totiž záleží i na tom, zda vodu zahřívá i slunce či na tom, zda máte zastřešený bazén či nikoliv (a tedy k jak velkým tepelným ztrátám dochází). Kdo chce mít vodu zahřátou rychleji, musí si pořídit výkonnější tepelné čerpadlo.

 

Další možnosti ohřevu vody v bazénu

Možností jak ohřát vodu v bazénu je samozřejmě více. Pořídit si můžete také solární kolektor pro bazény, případně solární plachtu nebo se můžete spolehnout na elektroohřev.

 

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů