Jak šikovně vyřešit osvětlení bazénu

26. 7. 2022 | Jaroslav Hruška

Horké letní dny, ale i noci lákají k zábavě, dobrodružství nebo romantice ve venkovním prostředí. Šťastní majitelé domů a zahrad o prázdninách mohou do sytosti trávit čas ve společnosti rodiny a přátel při letních grilovačkách nebo koupání v bazénu. A proč si příjemných chvil neužívat i v pozdních večerních hodinách, když je venku příjemné teplo, padají hvězdy, omamně voní okolorostoucí keře a květiny.

koupání v bazénu je možné i ve tměObrázek: Ze zahrady nemusíte odcházet, když se setmí.

Při nočních radovánkách je třeba myslet v první řadě na bezpečnost, aby vaši hosté při pohybu ve tmě o něco nezakopli a nezranili se, u bazénu neuklouzli a v tmavé vodě se neutopili.

Tyto hrůzyplné představy můžete ze své hlavy vyhnat, pokud svou zahradu vhodně, zajímavě a zároveň úsporně nasvítíte. Skvěle vám k tomu poslouží kombinace různých druhů LED svítidel podle jejich umístění a funkce.

 

Výběr osvětlení do zahrady a k bazénu

Abyste se vy a vaši hosté bezpečně dostali v noci vykoupat do bazénu a dobře jste viděli, kam šlapete, musíte si na cestu posvítit. Když při tom budou vaši přátelé obdivovat krásu a uspořádání vaší zahrady a propadnou kouzlu zvláštní atmosféry, tím lépe.

Při výběru osvětlení záhonů u vodních ploch a samotného LED osvětlení bazénu máte na výběr z několika způsobů nasvětlení i typů svítidel. Světla instalujte kolem bazénu, ale i dovnitř, do vody.

Vzhledem k vlhkému prostředí a tomu, že světla budou přicházet do styku s vodou, je potřeba vybírat osvětlení speciálně určené pro tyto účely. To znamená, že venkovní zahradní osvětlení by mělo být odolné vůči vniknutí vody. Vyšší odolnost poznáte podle stupně krytí, který se označuje zkratkou IP a dvojicí číslic. Pro osvětlení bazénu i podvodní světla je typické krytí IP68. Z hlediska elektrického proudu by světla měla disponovat napětím pouze 12 V. Současná venkovní svítidla většinou disponují LED technologií, která je nenáročná na spotřebu elektrické energie, má dlouhou životnost a dobrou odolnost.

Elegantním a úsporným řešením zahradního nasvícení je solární LED osvětlení, jehož baterie se dobíjí pomocí solárního modulu. Nemusíte se u nich tedy obávat nebezpečí zásahu elektrickým proudem ani zkratu. Předností solárních venkovních svítidel je jejich snadné přemisťování.

elegantní koupání v bazénu

Obrázek: Elegantní osvětlení zpříjemní večery u bazénu.

 

Druhy venkovního osvětlení a možnosti jejich použití

Noční radovánky, na které budete rádi vzpomínat, vám umožní vhodně umístěné zahradní osvětlení různých typů, které kromě bezpečnostní funkce, působí i esteticky a působivě. Vybírejte pečlivě a nechte si dost času na rozmyšlenou, abyste jednotlivá světla dobře zkombinovali.

  • Zabudované osvětlení přímo v bazénu – bazénové podvodní osvětlení vám ukáže nejen, kam plavete, ale uvidíte díky němu, kolik prostoru máte vedle sebe a pod sebou. K tomuto osvětlení se skvěle hodí LED bodová světla, která jednoduše nainstalujete na dno nebo stěnu bazénu. Při výběru těchto svítidel dávejte pozor na materiál, ze kterého jsou svítidla vyrobena. Vyberte jenom ta svítidla, která jsou přímo určená do bazénu, tzn. krytí minimálně IP68 a fungují na nízké napětí, ideálně 12V.
  • Osvětlení bezprostředního okolí bazénu – osvítí okraje bazénu, schůdky, přídavná zařízení a nerovnosti kolem bazénu a plní tak bezpečnostní funkci. Sáhnout můžete například po LED páskách, které osvětlí okraj bazénu a dodají mu romantický vzhled. Nezapomeňte LED pásky dát do hliníkového profilu. U bazénů je nutné LED pásky chránit proti vysoké vlhkosti. Z tohoto důvodu doporučujeme minimálně zasilikonovat profil s LED pásky tak, abyste vytvořili dostatečné krytí, případně zakoupit speciální pryskyřice na zalévání LED a IP krytí tím vytvořit. Další možností je opět sáhnout po LED bodových světlech a vyznačit jimi obrys bazénu. V okolí bazénu by svítidla neměla být napájena 230V. Zapojení by měl dělat zkušený elektrikář.
  • Osvětlení přístupové cesty – rozhodně nezapomeňte na osvětlení přístupové cesty k bazénu. Cestičky k vodním plochám můžete osvětlit například nájezdovým svítidlem, které disponuje krytím IP67, což znamená, že je voděodolné a prachotěsné. K tomuto účelu vám také doporučujeme zvolit klasická zahradní svítidla, která jednoduše zasadíte do země.
  • Designová osvětlení – jestliže si chcete užívat i estetického zážitku, doplňte podvodní bazénová světla barevnými krytkami. Populární jsou také světla plovoucí na hladině. Do okolí bazénu můžete instalovat designová kulatá světla či lampičky, které dodají atmosféru, stejně jako světelné řetězy či sochy.

 

Nejvhodnější LED svítidla

Veškerá zmíněná LED světla jsou odolná vůči venkovním vlivům, proto je bez obav můžete umístit i na zahradu k vašemu bazénu. Vybírat můžete venkovní nástěnná svítidla, nájezdová k zabudování do země, svítidla s pohybovým čidlem, venkovní LED reflektory. Montáž je jednoduchá, vstupní napětí 230 V.

Stále větší oblibu si díky možnostem využití získávají LED pásky. Ověřený LED pásek 12W/m navlečený do speciálního rukávu a zalitý silikonem je LED pásek s krytím IP67 vhodný zejména do mokrého prostředí, do venkovních prostor nebo tam, kde hrozí, že LED pásek přijde do styku s větším množstvím vody. Nesmí na něj však svítit slunce nebo být vystavován vyšším teplotám, než je 40°C. Pásek dosahuje krytí IP67, což znamená, že je plně chráněn proti prachu a tryskající vodě. LED pásky jsou také stmívatelné.

 

Instalace bazénového osvětlení

Instalaci bazénového osvětlení je lepší nechat na odborníkovi na bazénovou techniku. Ušetříte si starosti s osazením i možným únikem vody. Samozřejmostí je, že zapojení světla musí provést kvalifikovaná osoba, tedy elektrikář s vyhláškou 50.

Zahradní osvětlení díky chytré zásuvce snadno připojíte ke své chytré domácnosti.

 

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů