Jak vybrat bazénový vysavač?

11. 2. 2021 | Zdeněk Kubica

Bazénový vysavač je nejen v koupací sezóně hlavním pomocníkem při údržbě vašeho bazénu. Jeho výběr záleží na několika faktorech, jako je velikost bazénu, jednotlivé funkce vysavače či jeho automatický provoz.

Pro údržbu bazénu je potřeba spousta výbavy a bazénový vysavač by v ní neměl chybět. Zorientovat se v nabídce všech vysavačů nemusí být jednoduché. Musíte si totiž vybírat nejen mezi modely, ale i mezi jednotlivými typy. V následujícím článku proto najdete všechny důležité faktory, které výběr bazénového vysavače ovlivňují.

 


Seznamte se s druhy vysavačů

Stejně jako u klasických vysavačů, i u těch bazénových najdete na trhu několik druhů. Dají se rozdělit do těchto kategorií:

 • Ruční: jde o speciální kartáče, které se nasadí na teleskopickou tyč a vystačíte si tak bez nutnosti přívodu elektřiny.
 • Poloautomatický: neboli membránový napojíte na hadici a pískovou filtraci, díky níž se voda zbavená nečistot vrací zpátky do bazénu. Vysavač jezdí po dně v náhodných směrech, nemusí proto obsáhnout celou plochu.
 • Automatický (robotický): nejkomfortnější typ, který zvládá vyčistit celý bazén. Díky němu se o vysávání bazénu nemusíte vůbec starat, stačí jej jen zapnout. Podle typu můžete u robotického bazénového vysavače nastavit, kdy s vysáváním začne, v jaké intenzitě i délce.

 

Vybírejte vysavač s ohledem na parametry bazénu

 • Povrch bazénu

Nejdřív ze všeho musíte vědět, co chcete čistit, tedy jaký povrch budete vysávat. Většina vysavačů se popere s jakýmkoli povrchem. Ale pro bazény s hladkým povrchem (jako jsou laminátové a dlážděné bazény) je nejlepší vybrat robotický vysavač s kartáčem uzpůsobeným těmto materiálům.

 • Velikost bazénu

Velikost bazénu musíte při volbě vysavače zohlednit, jinak byste mohli mít model, který na celkovou plochu nebude stačit. Platí to hlavně v případě modelů, které mají pevně danou délku vysávací hadice, případně elektrického kabelu.

Spočítejte si potřebný dosah z plochy bazénu, která zahrnuje nejen jeho dno (šířku a délku), ale i stěny (hloubku). Pokud mát nepravidelný tvar nebo schůdky, zohledněte i všechna zákoutí, kam se s vysavačem budete potřebovat dostat. K minimální délce hadice a kabelu si připočítejte pár procent navíc pro pohodlnou manipulaci s vysavačem – nebo počítejte s tím, že budete muset použít prodloužení.

 • Umístění bazénu

Samotná poloha bazénu má vliv na to, jaký vysavač je pro váš bazén vhodný. Vnitřní bazény nejsou zpravidla tolik znečištěné od okolního prostředí, jako ty venkovní (kde musíte řešit listy, bahno, písek apod.). Čím většímu znečištění je bazén vystavený, tím výkonnější potřebujete vysavač.

Jaké mát mít funkce?

Před koupí byste měli zohlednit nejen to, jaký máte bazén, ale i co všechno chcete vysavačem čistit.

 • Čištěná plocha

Jak je zmíněno výše, vysavače s pevně danou hubicí nebo kabelem mají omezený dosah. Ale i u robotických vysavačů se setkáte s omezeními. Některé čistí jen dno bazénu, jiné zvládnou i stěny a ochranný kryt. Vysavače s víc funkcemi jsou obecně nákladnější, proto se kromě rozpočtu hodí zohlednit, s jakými oblastmi opravdu potřebujete pomoci a které zvládnete dočistit sami.

 • Jaké nečistoty má likidovat

Pokud máte bazén v prostředí, kde se snadno zanáší, vyberte výkonnější vysavač (poloautomatický nebo automatický). Od těch největších nečistot můžete bazén chránit pravidelným vybíráním spadaných listů a trávy a používáním bazénové plachty, když bazén nepoužíváte a také přes noc.
 

Jak často se vysává?

Bazénový vysavač je potřeba používat vždy, když se na stěnách a dně začnou usazovat nečistoty. Vychází to asi jednou za 14 dní. U větších ploch a při koupíní většího počtu osob je nutné lhůtu pro vysávání zkracovat.
 

Při výběru zvažte i další parametry

 • Sací výkon

Při výběru se zaměřte i na sací výkon, který se obvykle měří v kilo Pascalech (kPa). V tomto případě platí, že čím vyšší číslo u sacího výkonu, tím je vysavač výkonnější.

 • Trysky nebo kartáče

Některé modely robotických vysavačů jsou vybaveny tryskami, jiné kartáči nebo oběma variantami. Pro bazény, které je potřeba očistit od písku, bahna a dalších větších nečistot, jsou nejlepší vysavače s proudovými tryskami. Dostanou se i do míst, kam běžné kartáče nedosáhnou.

 • Záruka

U lepších modelů se vyplatí zajistit si prodlouženou záruku aspoň na 3 roky. V momentě, kdy se pokazí motor nebo pumpa, může jít o dost drahou pozáruční opravu.

 

 

Jak vybrat vysavač již víte! Podívejte se jak vybrat bazénové zastřešení.

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů