Jak vypustit bazén?

12. 7. 2023 | Jaroslav Hruška

Potřebujete vypustit vodu z bazénu, abyste ji vyměnili za novou? Chystáte se ukončit koupací sezónu a připravit bazén na zimu? Díky našim radám pro vás bude vypouštění vody z bazénu hračka. Ukážeme vám několik způsobů, jak vodu vypustit a řekneme vám, na co můžete ještě vodu z bazénu využít.

Vypouštění bazénu ponorným čerpadlem

Vlastníte-li ponorné čerpadlo, máte vyhráno. Výhodou ponorného čerpadla (oproti jiným způsobům vypouštění) je především rychlost. Vodu odčerpá za nejkratší dobu. Moderní ponorná čerpadla navíc umí odčerpat vodu až do dna. Máte-li čerpadlo starší, budete muset dno bazénu vytřít hadrem nebo vodu vysát molitanem.

voda v bazénu při vypouštění

Jak vypustit bazén bez čerpadla?

S vypouštěním vody z bazénu vám může pomoci ponorné čerpadlo. Pokud ho ale nemáte a nechcete ho ani pořizovat, můžete vodu z bazénu vypustit i jinými způsoby - přes filtraci, pomocí ventilu nebo třeba pomocí hadice.

 

Vypouštění vody z bazénu přes filtraci

Vodu z bazénu lze vypustit i přes filtraci, stačí, když na svém filtračním zařízení nastavíte vypouštění (ventil dejte do polohy Odpad). Potom dejte bazénovou hadici do skimmeru (musí být ponořena ve vodě) a zapněte filtraci. Voda bude odcházet přes čerpadlo (mimo filtr) pryč z bazénu. Jen musíte dát pozor, aby vám odtékající voda nezatopila zahradu. Doporučujeme vodu odpouštět postupně.

 

Vypouštění bazénu pomocí ventilu

Některé nadzemní bazény mají na spodní části vypouštěcí ventil. Pokud ho má i váš bazén, využijte ho. Nic dalšího k vypouštění potřebovat nebudete, postačí, když ventil otevřete a voda začne sama odtékat.

Nevýhodou této varianty je, že nemůžete nasměrovat odtok vody. Hrozí tak, že si zatopíte část zahrady. Vypouštění vody tímto způsobem také trvá o něco déle než když použijete například čerpadlo. Na dně bazénu zůstane voda, která sama neodteče. Budete ji muset vysát hadrem nebo molitanem.

 

Jak vypustit bazén pomocí hadice?

Máte-li nadzemní bazén, můžete z něj vodu vypustit i pomocí hadice. Jak na to? Nejprve ponořte hadici do bazénu, její druhý konec ucpěte palcem a s hadicí trochu zatřepejte, aby se dovnitř dostala voda. Potom hadici nasměrujte dolů na zem, dejte pryč svůj prst a voda začne vytékat. Počítejte ale s tím, že vypouštění vody bude trvat dlouho.

 

Kam s vypouštěnou vodou

Vodu z bazénu můžete nechat odtékat do kanálu nebo do žumpy, ale byla by to škoda. Mnohem lepší bude, když ji použijete na zalévání. Dejte si však pozor na to, aby voda nebyla příliš chlorovaná. Ideální je, pokud ji alespoň 14 dní před vypouštěním přestanete chlorovat, aby chlór stihl vyprchat. Bez obav pak můžete zalévat trávník i okrasné rostliny a dřeviny. Vodu z bazénu můžete využít i na čištění venkovních prostor, zahradního nábytku a náčiní. Pomůže vám s tím vysokotlaký čistič.

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů