Jak zvýšit či snížit pH v bazénu

8. 10. 2019 | Zdeněk Kubica

Bazény se dnes stávají součástí čím dál více zahrad. Není totiž nic příjemnějšího, než přijít z práce domů a rovnou skočit v horkém dni do příjemně vychlazené vody. Bazén však je třeba pro jeho provoz udržovat a starat se o něj. Jednou z nejdůležitějších věcí je správná hodnota pH. Víte, proč je třeba ji udržovat v optimální hladině a jak dosáhnout požadovaného výsledku?

Základní informace o pH vody v bazénu

Údaj pH nám říká, zda je voda kyselá nebo zásaditá a lze ji snadno změřit. Ideální je, pokud se pohybuje v rozmezí 6,5 – 7,6. Překročí-li v bazénu pH 7,6, může dojít k mléčnému zákalu kvůli vysrážení vápníku. Naopak, je-li hodnota nižší než 6,5, stává se z vody ideální místo pro život různých řas, bakterií a dalších organických nečistot. Abychom oběma situacím předešli, je třeba provádět pravidelné měření a případné úpravy kyselosti nebo zásaditosti vody.
tester ph vody
 

Jak zvýšit pH v bazénu?

Pokud naměříte příliš nízkou hodnotu, je třeba pH zvýšit. Existují 2 účinné metody
a) použití bazénové chemie  - doporučujeme
b) použití homemade řešení - na vlastní riziko. Silné kyseliny a zásady se v soukromých bazénech používají spíše výjimečně, protože práce s nimi je do značné míry riziková.

Vedle specializované chemie na bazény můžete situaci řešit i alternativním způsobem. V případě, že nemáte doma specializovanou chemii, můžete použít uhličitan sodný ve formě těžké sody.. Tu koupíte v koncentraci 31% běžně v drogerii. Jedna taková lahev o objemu jednoho litru zvýší hodnotu pH o jeden stupeň, když ji nalejete do 20 metrů krychlových vody. Pro správné určení množství vás tedy čeká chvilka počítání. Až budete mít naměřeno, nechte tento roztok působit v bazénu po dobu dvanácti hodin se zapnutou filtrací.
 

Jak snížit pH v bazénu?

Zvýšení pH je zapotřebí, když naměříte příliš vysoké hodnoty. Stejně jako u úpravy opačným směrem, i v tomto případě můžete použít specializovanou chemii prodávanou přímo pro úpravu vody v bazénu nebo na vlastní riziko aletrantivní látky.

Pro snížení pH se používá hydrogensíran sodný (granulát). Ten slouží také například pro čištění ucpaných odpadů. Koupit jej můžete v různé koncentraci. Dle návodu na obalu ho zřeďte s vodou a nechte opět stejnou dobu působit.
 

Pohled oborníka

Jak řeší pH bazénu odborník ze společnosti Proxim s.r.o., který vyrábí bazénovou chemii? To nám prozradí Vojtěch Ptáček v následujících řádcích.
 

Je nutno říct, že každý bazén a každý zdroj vody je specifický, tudíž neexistuje úplně univerzální a zaručený návod jak postupovat, ale údržba pH v bazénech je nezbytná pro správnou funkci ostatní chemie i bazénu jako celku. Kyselost má vliv na srážení vodního kamene, reakce desinfekčních prostředků, ale může ovlivnit i barvu vody, pokud tato obsahuje specifické minerály.
 

Doporučený rozsah pH je 6,8-7,4, kde výrazně nižší hodnoty mohou způsobovat krom nepříjemného pocitu z vody i urychlenou korozi kovových součástek a výrazně vyšší pH výrazně napomáhá vzniku vodního kamene v bazénu.

Kyselost vody je možné měřit mnoha způsoby. Mezi nejběžnější patří tabletové testery, kapkové testery a testovací papírky. Tyto pro běžného uživatele naprosto postačují a jejich použití nevyžaduje prakticky žádné znalosti chemie. Stačí se orientovat podle naměřené hodnoty a pH v bazénu buď zvýšit, snížit či nechat na pokoji.
přípravek na ph
Pokud uživatel zjistí, že pH jeho bazénu vybočuje z doporučených hodnot, můžeme doporučit přípravky pH plus pro zvyšování pH a pH mínus  pro jeho snižování. Větší dávky doporučujeme aplikovat s časovými odstupy, aby nedošlo k neúmyslnému předávkování do opačného extrému. Tvrdší vody ve většině případů vyžadují vyšší dávky přípravku, než jaké jsou nezbytné pro vody měkké.

Bazény s automatickými dávkovači mohou samozřejmě využít náš tekutý pH mínus a tekutý pH plus, kde správnou dávku zajistí čerpadlo a měřící sonda.

Závěrem bych rád zdůraznil, že ve všech způsobech údržby bazénu je nejdůležitější dbát na prevenci a nepanikařit. Krátkodobé výkyvy pH o několik desetin nikomu neublíží. I pokud se voda zakalí, zabarví či jinak změní vlivem prudké změny teplot nebo bouřky, většinou je možné tyto změny snadno napravit. Nepromyšlená aplikace mnoha druhů bazénových přípravků během několika hodin může naopak často napáchat více škody než užitku.

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů