Jaká je nejlepší bazénová filtrace?

9. 9. 2020 | Zdeněk Kubica

Horké letní dny dokáže nejlépe zpříjemnit osvěžení ve vodě. V nejlepším případě ve vlastním bazénu na zahradě před domem. Výběrem vhodného typu bazénu však zařizování prvotních věcí nekončí. Neméně důležitá je totiž také filtrace vody, která se postará o to, aby vám voda v bazénu vydržela co možná nejdéle. Filtrace se nebude starat jen o čištění vody od viditelných nečistot, ale současně zajistí i zvýšení kvality vody v bazénu. V základu rozlišujeme dva typy bazénových filtrací, a to kartušovou a pískovou.

Kartušová filtrace

S kartušovou filtrací jste se mohli setkat nejpravděpodobněji. Používá se do obyčejných typů bazénu, které nejsou permanentně využívány. Současně se kartušová filtrace využívá do menších bazénů, jejichž průměr nepřekračuje 4 metry, případně objem nepřesahuje 8 m³. Princip čištění spočívá v procházení vody kartuší, kde dojde k zachycení nežádoucích nečistot. Nevýhodou kartušových filtrací je jejich snadná zanesitelnost, což znamená, že ji budete muset během jedné letní sezóny několikrát vyměnit. S ohledem na příznivou cenu to však u malých bazénů nepředstavuje velký problém.
 
 

Písková filtrace

Pokud si pořídíte větší bazén, jehož průměr již výrazněji přesahuje 4 metry, přijde vhod účinnější písková filtrace. V jejím případě prochází voda skrze křemičitý písek a tímto způsobem dochází k jejímu průběžnému čištění. Předností pískového čištění je vysoká účinnost, jednoduchá údržba a především dlouhá životnost tohoto typu filtrace. S ohledem na vyšší cenu pískové filtrace ve srovnání s kartušovou je dlouhodobá životnost žádoucí.
 

Filtrace typu kapsový filtr

Jak název napovídá, používají se kapsy. Výkonově jsou filtry podobné kartuším. Nevýhodou je častější údržba.
 

Filtrace typu křemelinový filtr

Jedná se o profesionální řešení, které se díky vysoké ceně a technické náročnosti používá minimálně v domácích podmínkách. Filtr je velmi jemný a účinný.
 

Filtrace typu skleněná vlákna

Podobná technologie jako pískový filtr. Výhodou je jemnost a snadnost údržby. Nevýhodou vyšší cena.

 

Na co se zaměřit při výběru?

Na trhu najdete nespočet různých modelů filtrací, ať už kartušových nebo pískových. Při vybírání té vhodné se vždy zaměřte na výkon, respektive průtok za hodinu. U tohoto parametru ihned poznáte, jak rychle dokáže daná filtrace váš konkrétní bazén vyčistit. Velmi snadno si ověříte, zda vybraná filtrace bude stačit na váš bazén. Vše spočítáte tak, že objem bazénu vydělíte čtyřmi a výsledné číslo by mělo být nižší, maximálně rovno výkonu / průtoku filtrace za hodinu.
Kromě výkonu se zaměřte i na typ filtru a energetickou náročnost filtrace. Díky tomu vás později nepřekvapí provozní náklady.
 

Slanou vodu filtrujte speciálně

Plánujte-li mít v bazénu sladkou vodu, uzpůsobte výběr filtrace. Čerpadlo je nutné mít přizpůsobené, aby vydrželo filtrování soli. Samotné filtrační nádrže jsou prakticky totožné.

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů