Máte malé maminko a rádi byste s ním začali chodit plavat? Blíží se léto a vás zajímá, zda můžete s kojencem na koupaliště a do bazénu? Poradíme vám. Možná vás překvapí, že děti do jednoho roku vůbec nemohou do veřejného bazénu. Děti do pěti měsíců by se měly vyhýbat vodě, která je chemicky ošetřená.
Novorozenci a kojenci do pěti měsíců
Nejmenším miminkům raději napusťte vodu do dětské vaničky, do vany nebo do dětského nafukovacího bazénku a vykoupejte je v domácím prostředí. Do bazénu ani na koupaliště je neberte. Takto malé děti by se totiž ve vodě, která je chemicky ošetřená, rozhodně koupat neměly. Neprospělo by to především jejich pokožce a chlorovaná voda by navíc mohla dráždit i sliznice a dýchací cesty.
Není náhohou, že kurzy plavání pro děti jsou obvykle určeny dětem od šesti měsíců. Děti plavou v menších a teplejších bazénech, pečlivě se hlídá množství chlóru ve vodě. V klasických bazénech plavání kojenců neprobíhá. Do těch mohou děti až od jednoho roku věku.
Druhy bazénů a voda v nich
Domácí versus veřejný bazén
Obecně platí, že pro koupání dětí jsou vhodnější domácí bazény. Vodu v nich čistíte sami a moc dobře tedy víte, jestli je nebo není čistá, případně kolik chemie se v ní nachází.
Veřejné bazény nejsou tak čisté jako domácí. Koupe se v nich mnohem více lidí a mnohdy se v nich v létě tvoří špinavý lem z kožního mazu a kosmetiky návštěvníků.
Teplota vody
Teplota vody ve veřejných bazénech se většinou pohybuje kolem 26 °C. Kojenci do jednoho roku by se však měli koupat v mnohem teplejší vodě. Voda pro plavání kojenců by měla mít asi 32 °C, rozhodně by ale neměla klesnout pod 30 °C. Pokud si chcete v domácím bazénu zajistit ideální teplotu vody, může pro vás být řešením zastřešení.
Množství chlóru ve vodě
Chlór v bazénech být musí. Vyhláška jasně předepisuje úroveň chlóru v bazénu s ohledem na teplotu. Aby chlór vodu dezinfikoval, je třeba ho v bazénové vodě udržovat v doporučené hodnotě 0,6 - 1 mg/l. V domácích bazénech je doporučena hodnota 0,3 - 1,5 mg/l. To však platí pro vodu do 28 °C. Je-li voda teplejší, je třeba do ní dát chlóru více. V teplejší vodě se totiž snáze množí bakterie.
Bazén se slanou vodou
Velmi vhodné pro malé děti jsou bazény se slanou vodou. Slaná voda totiž nevysušuje citlivou dětskou pokožku a nedráždí oči. Děti se tak mohou potápět bez toho, aby měly zarudlé oči. Ve velkých veřejných bazénech však slanou vodu nenajdeme. Hledat bychom ji museli spíše v menších bazénech určených právě pro plavání dětí nebo v bazénech u rodinných domů.
Pomůcky do vody pro malé děti
Nejmenší děti by do bazénu vždy měly chodit s plenkami. Ty mohou být buď jednorázové (vyberte vždy vhodnou velikost) nebo z polyesteru, vnitřní síťkou a gumičkami kolem nožiček.
Straším dětem, které si už umí říct, že potřebují na záchod, můžete dát do bazénu plavky. Koupit lze plavky klasické a nebo můžete sáhnout po plavkám neoprenových, které rozhodně doporučujeme. Tyto plavky poskytují komfort stálé teploty a navíc s dětmi docela dlouho rostou.
Děti v bazénu také užijí nejrůznější plavecké pomůcky. Nafukovací kruhy a křidélka už se dnes příliš nedoporučují. Mnohem lepší jsou pěnové plavecké pásy nebo nejrůznější plavecké destičky.
Malé děti určitě ocení i nejrůznější hračky do vody. Velice vděčné jsou míče a stříkací pistolky. Pro hraní v nafukovacím dětském bazénku doporučujeme kelímky, lopatičky, kyblíčky a nejrůznější mlýnky na vodu.
Veřejné bazény a děti do jednoho roku věku
Jak již bylo řečeno, děti do jednoho roku věku do veřejných bazénů nesmějí. Jejich vstup je dokonce zakázán veřejnou vyhláškou. Proč? Voda pro nejmenší děti musí splňovat přísné hygienické normy a velké veřejné bazény je nesplňují.
Veřejné bazény jsou pro nejmenší děti zcela nevhodné. Voda v nich není dostatečně čistá (a malé děti vodu dokonce často i pijí), ani dostatečně teplá. Navíc je chemicky ošetřená, což je nevhodné hlavně pro děti do pěsti měsíců věku.