Alkalita vody v bazénu - vše co potřebujete vědět

6. 6. 2024 | Jaroslav Hruška

Máte na zahradě bazén a chcete si opravdu užít léto a koupání? Pak by vás mělo zajímat, co je to alkalita vody, proč je důležitá, jak ji zjistit a jak ji případně upravit. Správná alkalita dodá bazénové vodě jiskru.

Co se dozvíte?

Co je to alkalita vody?

Alkalita vody je schopnost vody neutralizovat kyselinu (neboli ionty H+), a tím udržovat hodnoty pH na relativně stálé úrovni. Jedná se vlastně o souhrn bazických látek rozpuštěných ve vodě, které zabraňují náhlým změnám pH. Celková alkalita je tvořena rovnováhou mezi rozpuštěným oxidem uhličitým, hydrogenuhličitany a uhličitany. Přičemž hydrogenuhličitany se mohou chovat jako kyseliny i jako zásady.

Zjednodušeně řečeno, pokud chcete, aby pH vody bylo stabilní, je potřeba v bazénu udržovat správnou hodnotu alkality. V našich podmínkách by se měla celková alkalita pohybovat v rozmezí 80-120 mg/l ve formě uhličitanu vápenatého (CaCO3).

Obecně platí, že vysokou celkovou alkalitu má většinou voda v bazénech, ve kterých je voda ze studny nebo z vrtu. Nízkou celkovou alkalitu většinou mají spíše bazény, ve kterých je voda z povrchového zdroje.

zelená voda v bazénu a alkalita vody

Proč bychom měli znát alkalitu vody v bazénu?

Pokud je alkalita příliš nízká, kolísá pH. Nízké pH pak způsobuje korozi kovových dílů bazénu, zelený zákal vody, ale může také dráždit vaši pokožku nebo oči.

Pokud je alkalita příliš vysoká, je vysoké pH (a nelze jej nijak snadno upravit a snížit). Na vodě se objevuje mléčný zákal, tvoří se vodní kámen.

Celková alkalita vody ovlivňuje i účinnost dezinfekce, snižuje se také účinnost používaných vločkovačů. Pokud hodnoty nejsou v požadovaném rozmezí, nefunguje zkrátka bazénová chemie tak, jak má.

 

Měření alkality - jak na to?

Měření alkality vody v bazénu můžete provádět sami. Potřebovat k tomu budete proužkový tester. Použít ale můžete i alkalickou testovací soupravu, k dokonalejšímu měření pak slouží tzv. fotometry.

 

Kolik má být alkalita v bazénu?

Ideální hodnota celkové alkality se pohybuje v rozmezí od 80 do 120 mg/l ve formě uhličitanu vápenatého (CaCO3). Pro keramické bazény se doporučuje alkalita trochu vyšší, klidně 120-170 mg/l ve formě uhličitanu vápenatého.

Speciální tip pro vás: Pozor, chlorové tablety mají tendenci snižovat úroveň alkality.

voda v krytém bazénu

Jak upravit alkalitu v bazénu?

Pokud testerem naměříte hodnotu menší než 80, musíte do bazénu přidat přípravek na zvýšení alkality. Pokud naměříte hodnotu vyšší než 120, je třeba přidat přípravek na snížení pH, a tím snížit i alkalitu.

 

a) Jak snížit alkalitu vody v bazénu?

Příliš vysoká celková alkalita je způsobena vysokým obsahem hydrogenuhličitanových aniontů. Hydrogenuhličitanové anionty ve vodě je tedy nutné zneutralizovat (spotřebovat). Jak? Je třeba je dostatečným snížením hodnoty pH převést na kyselinu uhličitou. Kyselina uhličitá se dále rozloží na oxid uhličitý (CO2), který z vody vyprchá.

Jak to udělat prakticky? Nejlépe za pomocí přípravků sloužících ke snižování pH. Postupným snižováním pH se totiž urychlí i spotřeba bazických látek, alkalita bude klesat, až nakonec bude mít ideální hodnotu.

Snižování alkality má svá úskalí, pH vody se při něm musí snížit na hodnotu 4 – 5. Na vodě se objeví bílý zákal a hrozí koroze kovových součástí bazénu.

Speciální tip pro vás: Velké snížení pH se vám nepovede standardním dávkováním přípravků na snížení pH. Pomoci může například přidání dešťové vody (má poměrně nízké pH). Přidat také můžete kyselinu chlorovodíkovou.

 

b) Jak zvýšit alkalitu vody v bazénu?

Voda s nízkou celkovou alkalitou má málo hydrogenuhličitanových iontů. Voda v bazénu je zašedlá a vyčpělá. Ke zvýšení alkality vody je tedy třeba do bazénu přidat přípravky Alkalita plus. Ty stabilizují pH vody a také zajistí, že další přípravky, které do bazénu dáváte, budou správně fungovat.

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů