Přípravy na léto se začínají rozbíhat a třeba i vy právě přemýšlíte, jak vybrat ten správný bazén. V horkých letních dnech totiž takový studený bazén hned na zahradě přijde vhod.
Proces výběru a realizace stavby se může zdát jako nekončící příběh, ale po přečtení tohoto článku budete mít více jasno. V dnešní době existuje nespočet řešení, kteří se dokáží přizpůsobit jak vašemu terénu, tak i vašemu rozpočtu. Je k dispozici velké množství tvarů, velikostí i materiálů bazénů. Ovšem aby bazén vydržel dlouho a dělal vám radost, je potřeba vybrat správně.
Výběr materiálu bazénu
- Fóliové a plastové bazény - tato varianta je finančně nejdostupnější. Bazén z ocelových plechů s vnitřní fóliovou vrstvou vydrží 5 až 8 let a bazén zabudovaný do země okolo 10 let.
- Nerezové bazény - životnost těchto bazénů je téměř neomezená, ale budete si pro něj muset vymezit nemalé množství finančních prostředků. Jsou k vidění především na veřejných koupalištích.
- Keramické bazény - tyto typy jsou laminátové s keramickou vrstvou ve struktuře. Keramika je na svrchní vrstvu příliš křehká, a tak ji musí chránit laminát. Funkčnost bazénu je na vysoké úrovni.
- Laminátové bazény - tyto typy jsou pouze trochu finančně nákladnější, než bazény plastové a jejich zabudování do země je o dost jednodušší. Jde o bazény vyrobené z jednoho kusu, nemají žádné sváry a spáry, a proto jejich životnost dosahuje až 50 let.
Tvar bazénu
Některé tvary vypadají na pohled opravdu lákavě, ale je třeba myslet také i na funkčnost bazénu. Při výběru tvaru myslete na to, za jakým účelem si bazén pořizujete. Zda je to sportovní vyžití nebo relax.
- Kulaté bazény - pokud zvolíte kruhový tvar, tak si v něm pravděpodobně moc dobře nezaplavete a tento tvar je také náročnější na zastřešení. My si s tím však hravě poradíme - viz Zastřešení kruhových a kulatých bazénů
- Oválné bazény - pro zdatné plavce je tento tvar jako šitý na míru. Nejen že si v něm dobře zaplavete, ale také z estetického hlediska neuděláte krok vedle. Nevýhodou může být fakt, že při zastřešování musíte uvažovat i nevyužité rohy.
- Hranaté bazény - hranaté bazény využívají veškerého prostoru, který se na vaši zahradě nabízí. Je vhodný především k moderním stavbám, ke kterým se hodí ostré tvary.
- Obdélníkové bazény - obdélníkový tvar se zaoblenými rohy spojuje největší výhody oválného a kulatého bazénu. Skvěle využívá prostor, dá se jednoduše zastřešit a je v nich zajištěna cirkulace vody. Tento tvar se bude velmi snadno udržovat.
- Atypické tvary - při atypickém tvaru bazénů (např. ledvinovitý tvar), hrozí horší cirkulace vody a problém se zastřešením. Tvar se vám může také po čase “okoukat”, proto je lepší zvolit spíše osvědčené varianty.
Typy bazénů
- Bazény nadzemní – patří k cenově nejdostupnějším variantám a výhodou je zde nenáročná montáž. Nadzemní bazény nevyžadují žádné náročné úpravy terénu a vybírat zde můžete z mnoha různých materiálů. Volit můžete z nafukovacích, plastových, fóliových s kovovou nosnou konstrukcí nebo samonosné. Tento typ bazénu bývá často prvním, který si lidé na zahradu pořizují a později jej často vymění za bazén zapuštěný.
- Bazény zapuštěné – tato varianta je už finančně více nákladnější, ale zato mnohem estetičtější. Zapuštěné typy bazénů nenarušují prostor a lehce se sladí s kompletní zahradní architekturou. Lze je také zastřešit, případně do něj zabudovat protiproud. Varianty, ze který lze volit jsou bazény laminátové, betonové, plastové či nerezové.
- Bazény polozapuštěné – jsou kompromisem mezi zapuštěnými a nadzemními bazény. Do země je zapuštěna jen část bazénu a tento typ sedí do kopcovitého terénu.
Rozměr bazénu
Při uvažování rozměru bazénu, myslete na počet osob, které se v něm běžně budou najednou koupat. Pro dva lidi by šířka bazénu měla činit minimálně 4 metry. Aby mohli oba pohodlně plavat v podélném směru, délka by měla být minimálně 6 m. Nejčastější rozměry zahradních a domácích bazénů jsou 8 x 4 m.
Hloubka bazénu
Optimální hloubka vody je 1,35 – 1,40 m při hloubce bazénu 1,50 – 1,60 m. Mělčina pro děti nebývá při délce bazénu 8 – 10 m vhodná, protože děti se učí plavat velmi rychle. Pokud je vaším přáním skokanské prkno, hloubka vody musí činit alespoň 2,8 – 3 m. Tato hloubka je ale realizovatelná pouze v opravdu velkém bazénu.