Jak na zazimování zastřešeného bazénu?

1. 11. 2020 | Zdeněk Kubica

Léto už je pryč a s postupným ochlazováním se k nám neúprosně blíží zima. Než však přijdou mrazy, je nutné zazimovat váš bazén, aby vám mohl dělat radost i příští léto.

Přinášíme vám jednoduchý postup, díky kterému zvládnete bazén připravit na zimu snadno a rychle.
 

Tip: nechte zazimování na vás - objednejte si naše služby

 

Kdy zazimovat bazén?

Doporučujeme po ukončení koupací sezony, nejpozději v okamžik, kdy hrozí první mrazy. Lze se řídit dle teploty vody ( 5-10 °C)
zazimovani bazenu

Jak tedy na to?

I zastřešené bazény je třeba na zimu správně připravit. Na rozdíl od jiných venkovních typů je nutné vyčkat, až denní teploty dostatečně klesnou a s nimi i teplota vody. Ta by před zazimováním neměla překračovat 10 stupňů. Pod touto teplotou je pro řasy a bakterie téměř nemožné se šířit.

Proto filtrační technologii nevypínejte, dokud tento čas nepřijde. Rovněž i pokračujte s běžnou údržbou.

  • Když je tedy čas bazén zazimovat, začněte upuštěním důkladným vyčištěním dna a vybráním větších nečistot. Bazén je nutné zazimovat čistý, aby se voda nezkazila. S tím je spojená i kontrola a případná úprava pH jenž by mělo být mezi 7 až 7,5. Tyto hodnoty byste měli v bazénu udržovat celoročně. Pokud jsou nižší, pak je nutné pH před samotným zazimováním dorovnat. Propláchněte také filtraci, případně přidejte dezinfekci.
     
  • Následně z bazénu část vody vypusťte. Hladina by však stále měla dosahovat 10-20 cm pod zpětné trysky. Po upuštění vody omyjte vyčnívající stěny bazénu – pokud je to nutné. Nyní systém vypněte a odstraňte veškerou vodu z potrubí, čerpadla a filtračního systému. Od bazénové technologie odpojte elektřinu.
     
  • Do takto připraveného bazénu nalijeme přípravek pro zazimování. Ten vodu zakonzervuje proti řasám a bílým stopám vápenatých usazenin.
     
  • Nakonec bazén zajistěte proti rozpínajícímu se ledu. U zastřešených bazénů zpravidla k úplnému zamrznutí nedochází. Stačí trocha slunečního svitu a ten prostor vyhřeje natolik, že případný led roztaje nebo se ani nestačí utvořit. Nicméně může přijít zima s velmi nízkými teplotami, při kterých vás nezachrání ani zastřešení bazénu. Jako prevenci použijte speciální plováky nebo několik prázdných plastových lahví z poloviny naplněných nemrznoucí směsí.

 

Další tipy, jak se starat o bazén přes zimu:

Podívejte se na video.
Doporučujeme také jednou za čas zkontrolovat hladinu vody, technologickou šachtu.
 


Kdy odzimovat bazén?

Ihned jakmile nebudou již hrozit mrazy. Toto doporučení dodržte zejména pokud jste použili zazimovací roztok. Ten by se mohl při vyšších teplotách vody začít kazit. Více v článku Jak na odzimování bazénů?


Kolik nechat vody v bazénu na zimu?

Při zimování bazénu je nutné nechat správné množství vody, aby se zabránilo poškození konstrukce bazénu. Obvykle se doporučuje snížit hladinu vody:
•    U betonových bazénů: hladina by měla být asi 15-30 cm pod úrovní skimmeru  
•    U plastových bazénů: hladina by měla být asi 10-20 cm pod úrovní skimmeru  
•    U nadzemních bazénů: doporučujeme snížit hladinu vody asi 10 cm pod úroveň vstupních a výstupních otvorů.

 

Jak zakrýt bazén na zimu?

Bazén můžete zakrýt pomocí bazénové plachty. Dlouhodobější alternativou je trvalé polykarbonátové zastřešení, které zároveň prodlouží koupací sezonu.

 

Jak zabránit zamrznutí vody v bazénu?

Proti zamrznutí vody v bazénu doporučujeme pořídit dilatační plováky. 

 

Kolik stojí zazimování bazénu?

Aktuálně nabízíme zazimování bazénu od 990 Kč plus náklady na dopravu. Neváhejte nás nezávazně poptat.

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů