Jen radost z bazénu. Starosti přenechte automatizaci

13. 1. 2023 | Zdeněk Kubica

S bazénem u domu vás vedro nedostane. Ale kdo si představuje jen pohodu u vody, je na omylu. Bazén vyžaduje celkem náročnou údržbu a je třeba dbát i na bezpečnost, především s dětmi. Leda byste technologie kolem bazénu zautomatizovali. Filtrace, dopouštění a další péče se děje úplně sama. Ušetříte tak čas, námahu a bazén bude opravdu jen o radosti.

V dnešních domácnostech přibývá technologií. Přináší větší komfort, bezpečnost a podporují energetické úspory. Automatizace je tu proto, abychom neměli plné ruce práce s tlačítky, ovladači, appkami, krabičkami a tak dále. Zkrátka aby nás ovládání všech těch technologií nezahltilo. Proto je v současné době automatické řízení již součástí řady domácností.

Domácí automatizace propojuje technologie jako osvětlení, vytápění, žaluzie, alarm a přístup, audio a další do jednoho systému. Všechno zmíněné se zapíná, vypíná a reguluje maximálně samo podle požadavků a potřeb obyvatel. A v případě nutnosti zasáhnout „ručně“ je všechno na jednom místě – v jedné aplikaci, případně v jednom tlačítku.

Stejně jako další, i bazénová technologie si nárokuje váš čas a práci. Úkolů kolem bazénu na zahradě není vůbec málo. – Dobrá zpráva! I bazén můžete snadno automatizovat.

 

Udržet bazén čistý je náročné

Nikdo se nechce koupat ve vodě plné nečistot. Písková filtrace se o to postará, tedy za předpokladu, že pravidelně slezete do bazénové šachty a manipulujete s pákou. Musíte hlídat pH vody a správně dávkovat chemii. Pokud máte bazén s regulací teploty, musíte štelovat ovládání, kdykoli chcete teplotu změnit. Dále je potřeba hlídat hladinu a dopouštět vodu, protože ji děti při radovánkách trochu vycákaly a něco se přirozeně odpařilo.

To všechno musíte dělat ručně, stejně jako zakrývání a odkrývání bazénu. Může se zdát, že jednotlivě úkony nezaberou tolik času, jen pár minut. Ale musíte je dělat opakovaně, pravidelně a nosit je v hlavě. Manuální údržba se tak snadno může stát diskomfortní a náročná. Existuje lepší, snažší způsob – automatizace. S ní na vás zbyde jen příjemné koupání a pohoda na lehátku.

 

Jak tedy na „chytrý bazén“?

Automatizace usnadňuje péči o bazén především tím, že veškeré ovládání bazénových technologií spojí na jednom místě. Mobilní aplikaci máte stále po ruce. Odkudkoli můžete sledovat stavy a hodnoty a případně měnit nastavení. Okamžitě se dozvíte také o případných poruchách.

Dávkování chemie

O správné hodnoty chemie ve vodě se starají elektrické dávkovače. Ty lze integrovat do automatizace, stejně jako čidla, která hlídají hodnoty ve vodě. Podle naměřených hodnot se pak podle potřeby sám řídí ventil – průtok chemie je plně automatický. Můžete zapojit například i sondy pH.
 

Filtrace a čištění bazénu

Automatický bazén se udržuje v čistotě. Intenzita filtrace, vratné proudy, oplachování i cirkulační funkce fungují nezávisle na manuálním ovládání. Zohledňuje se přitom čas, aktuální kvalita vody, její teplota, hladina i tlak. Vy jen skáčete do vody s nejlepší kvalitou.

 

Ovládání teploty vody

Pokud váš bazén disponuje regulací teploty, i ji můžete přenechat automatizaci. Ve vizualizaci si jen snadno nastavíte, kdy má mít voda jakou teplotu. Pokud máte fotovoltaiku, lze ohřev odložit až na dobu, kdy máte přebytky energie.

 

Bezpečnost, kryt bazénu a senzor deště

Pokud děti často pobíhají po zahradě a kolem bazénu, je důležitá hlavně bezpečnost. V tomto ohledu pomůže kryt bazénu a magnetické kontakty. S nimi se v aplikaci můžete kdykoli podívat, zda je kryt uzavřený. V režimu hlídání okamžitě dostanete notifikaci, pokud kryt někdo otevře. I bazénové rolety s elektrickým navíjením je možné ovládat z mobilu (a to i pouze z mobilu a nikoli tlačítkem, aby si dítě bazén nemohl samo otevřít).

Kryt zároveň chrání bazén před nečistotami. Stejně tak před dešťovou vodou, která do bazénu nepatří. Pokud tedy senzor deště zaznamená dopadající srážky, kryt bazénu se zatáhne. Pokud kryt motor nemá, budete upozorněni push notifikací na začínající déšť a můžete hned reagovat.

 

Dopouštění bazénu

Nekonečné skákání dětí do bazénu a voda je všude kolem. O dopouštění se bazén postará sám, hladinu pozná podle tlakového čidla. Pokud je hodnota nízká, dopouštění se spustí. Lze ho ovládat i libovolně v aplikaci.

 

Protiproud

Některé bazény jsou vybaveny protiproudem pro plavce. Z té stejné aplikace můžete ovládat i sílu protiproudu, pohodlnější je však v tomto případě využít speciální dotykové tlačítko u bazénu.

 

Bonus: Dokonalé osvětlení

Pokud si večer rádi posedíte na terase nebo v pergole, osvícený bazén vám vykouzlí příjemnou atmosféru. Automaticky se při soumraku aktivuje vámi přednastavená barevná nálada, kterou můžete kdykoli přenastavit. Osvětlení se automaticky vypne v daný čas.

 

Automatizovat bazén není náročné

Inteligentní automatizaci nabízí systém Loxone. Pokud již řídí váš dům, máte vyhráno. Systém snadno rozšíříte i o ovládání bazénu. Pokud automatizaci ještě nemáte, můžete ji zařídit přímo pro bazén, a to jak nový, tak stávající (díky bezdrátové technologii).

Rozšiřitelnost funguje i naopak. Pokud se rozhodnete pro automatizaci bazénu, váš dům získá potenciál snadného a levného rozšíření chytrého systému i na další technologie v domě. Získáte tak další inteligentní funkce například co do osvětlení, stínění atd. Třeba co se týče zahrady, automatizovat můžete zavlažování trávníku. Automatizace umí řídit také přebytky z fotovoltaiky nebo chytře nabíjet elektromobil.

Instalaci musí provést profesionál vyškolený Loxone. Můžete si buď přímo najít partnerskou instalační firmu, nebo dorazit do Loxone na bezplatnou konzultaci, probrat s odborníkem vaše představy a nechat si instalačního partnera doporučit. Nejjednodušší způsob je vyzkoušet online konfigurátor chytrého domu, kde si můžete naklikat, co chcete doma automatizovat, a získáte podrobný přehled o získaných funkcích a představu o ceně řešení.

Hoďte si nohy na lehátko. Nechte bazén, ať se o sebe postará, přičemž o něm neztratíte přehled.

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů