Jak se starat o bazén? Provedeme vás krok za krokem

8. 1. 2024 | Jaroslav Hruška

Teploty jsou sice ještě pod bodem mrazu, ale jaro se pomalu blíží. A k němu patří i odzimování bazénu. Pokud se do této činnosti chcete pustit na vlastní pěst, poradíme vám, jak na to.

 

 

Odzimování bazénu

Odzimování bazénu se provádí po období klidu. Zahrnuje několik kroků, které vám umožní bezproblémové zprovoznění bazénu. Rozhodně s odzimování ale nespěchejte. To by mělo probíhat v období, kdy se teplota vody v bazénu pohybuje kolem 10 až 15 °C a teploty neklesají pod bod mrazu. Ideálním období je tak často polovina dubna.

Více v našem článku Jak na odzimování bazénů?

jak se starat o bazén

Dopuštění vody

Jako první přichází na řadu dopuštění vody. Hladina vody by měla směrovat zhruba do ½ výšky skimmeru. Pokud ale máte bazén s nafukovacím prstencem, vodu dopusťte zhruba 1 cm pod prstenec. To znamená do úrovně, kde stěna bazénu končí a začíná nafukovací prstenec. K dopuštění je ideální voda z vodovodního řádu, jelikož je již upravená a sníží se vám náklady na další úpravu vody.

 

Péče o vodu 

Nyní následuje ošetření vody. K tomuto účelu nejlépe použijte PlanetPool Chlor šok nebo Laguna chlor šok, který aplikujte v dávce cca 100 g granulátu na 10 m3 vody. Po 24 hodinách přeměřte s využitím testeru koncentraci volného chlóru. Ten by neměl být nižší než 0,3 mg/l. Poté aplikujte do vašeho plovoucího dávkovače chlorovou nebo kombinační tabletu.

Zhruba po týdnu proveďte kontrolní měření pH a volného chloru. Poté můžete přejít na běžný sezónní provoz bazénu a nezapomínejte na pravidelné filtrování.

Více také v našem článku Jak pečovat o vodu v bazénu?

péče o bazén

Úprava pH

Pro kvalitu vody a spotřebu chemie je nejdůležitější nastavení pH. Pomocí proužků či jiných měřičů pravidelně kontrolujte jeho hodnotu. Ta by se měla pohybovat mezi 6,8 – 7,2.

Pokud je hodnota pH nižší než 6,8, aplikujte přípravek pro zvýšení pH. Takové produkty najdete pod označením pH+. V případě, že je hodnota vyšší než 7,2, aplikujte přípravek pro snížení pH. Produkty pro snížení pH najdete pod označením pH-.

Více také v našem článku Jak zvýšit či snížit pH v bazénu

 

Tvrdost vody

Pokud napouštíte do svého bazénu vodu ze studny, po dopuštění okamžitě aplikujte přípravky na úpravu tvrdosti studniční vody. Tak zabráníte problémům se zákaly vody po nasazení dezinfekce. V případě zvýšeného obsahu iontů železa a manganu doporučujeme dávku zvýšit na 500 ml na 10 m3 vody. Poté přeměřte hladinu tvrdosti vody pomocí kapkového testeru tvrdosti vody. Její hodnotu poté upravte pod 18°N.

 

Čistota vody - chor, obrana proti zakalení, řasy, atd.

Nyní je čas zbavit vodu všech organických nečistot, řas a bakterií. A k tomu slouží přípravky jako je chlorová chemie, bezchlorová chemie a bazénová sůl.

 

Likvidace řas

K prvnímu ošetření vody v bazénu chlorem slouží přípravek chlor start. Jedná se o rychlorozpustný chlorový granulát, který zajistí likvidaci řas, bakterií a mikroorganismů. Poté zapněte filtrační zařízení alespoň na 24 hodin. Teprve poté lze používat přípravky pro průběžnou dezinfekci.

 

Aktivní kyslík

Pokud se pro první ošetření vody rozhodnete použít aktivní kyslík, použijte oxi šok. Po aplikaci přípravku zapněte filtraci alespoň na 24 hodin. A poté můžete používat oxi kyslíkové tablety do bazénu. Pro správnou funkci těchto přípravků je ale také nutné používat kyslíkový aktivátor oxi.

 

Nečistoty v bazénu

K odstranění nečistot v bazénu slouží bazénová síťka a bazénový ponorný vysavač. Ten bývá napojený pomocí bazénové hadice do sací trysky bazénového čerpadla. K odstranění usazenin lze použít bazénový kartáč.

 

Pravidelný proplach písku ve filtraci

Po vyčištění bazénu zprovozněte veškerá zařízení. Nezapomeňte také na to, že každé 2 roky se mění filtrační písek. Po 5 letech je pak potřeba vyměnit filtrační sklo. Aby filtr správně fungovat, nezapomeňte na pravidelné proplachování písku. To je zapotřebí provádět alespoň jednou měsíčně. Pokud ale bazén používáte často, ideální je propláchnutí jednou za týden.

 

Zazimování bazénu

Až po sezóně budete chystat bazén znovu zazimovat, nezapomínejte začít mechanickým čištěním stěn, dna a odstraněním nečistot z hladiny vody. Poté vodu ošetřete chemií a přidejte do ní zazimovač. To vám zajistí správnost hodnost bazénové vody. Poté upusťte vodu tak, aby její hladina byla minimálně 10 cm pod skimmerem nebo pod úroveň vratné trysky. Odpojte veškerá zařízení a bazén přikryjte plachtou či zastřešením.

Více také v článku Jak na zazimování bazénu

 

Potřebujete poradit, pomoci? Nechte starost o bazén na nás!

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů