Jak vyčistit bazén po zimě

10. 2. 2022 | Zdeněk Kubica

Dnes vám přinášíme pár osvědčených tipů, jak vyčistit bazén po zimě, protože blížící se jaro je pro mnoho z vás impulzem k tomu, začít se chytat nejen na každoroční přípravu zahrady, nýbrž i budoucího letního koupání.

Dnes vám přinášíme pár osvědčených tipů, jak vyčistit bazén po zimě, protože blížící se jaro je pro mnoho z vás impulzem k tomu, začít se chytat nejen na každoroční přípravu zahrady, nýbrž i budoucího letního koupání.

Po odkrytí plachty často najdeme spousty nečistot, které se do bazénu dostaly během období, kdy jsme jej nechali ladem. V tom horším případě pod ní můžeme nalézt i zelenou, bahnitou vodu. Co tedy s tím? Poradit si není vůbec tak těžké, jak se na první pohled může zdát.

 

Špína pryč!

Pokud je bazén v žalostném stavu, má špinavé stěny a brčálovou vodu, pak je tím nejlepším řešením celý ho vypustit. Poté následuje důkladná očista. Na usazeniny a hrubé nečistoty se doporučuje použít měkký kartáč s plastovými štětinkami. Pozor však, abyste drhnutím nepoškodili vnitřní fólii. Co se přípravků týče, nejvhodnější jsou ty, které jsou určeny přímo k tomuto účelu (použití dle návodu na etiketě). Na odstranění nečistot v podobě mastnoty, sazí, pylu aj. jsou nejvhodnější sypké a tekuté čističe. Na okraje bazénu je dobré použít přípravky ve formě gelu.

čistění bazenu

Běžné Savo a Jar raději vynechat

Použijete-li Savo, je dobré nechat ho alespoň 12 hodin „vyvětrat“, aby se vypařily všechny nežádoucí látky. S Jarem také opatrně – není snadné ho pořádně odstranit a hrozí, že vám nová voda bude pěnit.

 

Příprava a kontrola filtrace

Předtím než do čistého bazénu napustíme vodu, měli bychom ještě zkontrolovat filtrační jednotku. Většina bazénů se filtruje pomocí písku. Starý a špinavý písek vyměníme. (Vhodné je měnit ho minimálně co 2 roky.) Dále zapojíme a zprovozníme filtraci. Všechna spojení dotahujeme ručně, abychom je nepoškodili. Poté zkontrolujeme těsnost. Na závěr je důležité nezapomenout na proplach písku.

 

Napouštění vody do bazénu

Pokud bazén napustíte vodou z běžného vodovodního řádu, většinou už se nemusí dále upravovat. Jestliže však k napuštění použijete vodu ze studny, měla by se přichystat. Doporučuje se použít přípravky na úpravu minerálů, které zabrání tvorbě usazenin. Dále je vhodné zkontrolovat pH (pomocí měřidla či papírků). Optimální jsou hodnoty pH v rozmezí 6,8–7,2. K úpravě slouží přípravky pH+ (nižší pH) a pH- (vyšší pH). Následně by se měla alespoň na 24 hodin spustit filtrace, posléze pak znovu zkontrolovat pH. Potom do vody přidáte chlorové tablety, nebo zahájíte tzv. šokovou dezinfekci (chlor šok), ta je právě vhodná po zimě.

čistění bazenu

Bazénové vysavače a síťky

Chcete-li bazén udržovat čistý i během roku, určitě se neobejdete bez bazénových vysavačů a sítěk. Pomocí sítěk z hladiny odstraníte plovoucí nečistoty, jako jsou napadané listy či mrtvý hmyz. Díky pravidelnému vysávání budete mít čisté dno. Vybrat si můžete z těchto přístrojů:

  • Bazénový vysavač s manuálním ovládáním (u kartušové filtrace se napojí na hadici, s níž do bazénu dopouštíte vodu; u pískové filtrace se zapojuje přímo na filtraci),
  • bazénový vysavač s poloautomatickým ovládáním (pouze na pískovou filtraci, vysává sám, musí se jen zapnout a vypnout),
  • robotický bazénový vysavač (funguje nezávisle na filtraci, musí se zapojit do elektriky, vysaje dno i stěny).

Nezapomeňte, že se musí udělat proplach filtrace po každém čištění!

 

Musím použít chemii?

Pravidelná údržba vody pomocí chemických přípravků je bohužel nutná. Krom řas a jiného zanesení se do vody dostávají také nečistoty z lidského těla (pot, maz, odumřelá kůže ad.), což je živná půda pro spousty virů, plísní a bakterií. Pokud však použijete chemické prostředky vyrobené za účelem dezinfekce bazénu, nemusíte se ničeho obávat. Jsou zdravotně nezávadné, avšak musíte dbát přesných pokynů výrobce!

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů